GE DS200EXPSG1ABB Bulk Power Supply Board
Brand: General Electric
Model Number: DS200EXPSG1ABB
Type: Power Supply Board
Product Origin: USA
Payment: T/T, Western Union, Credit Card
Dimensions: 5.2 x 7.0 inches (132.08 x 177.8 mm)
Weight: 1.2 lbs (544 grams)
Warranty: 12 months
  • Product Details
Technical Specifications
Parameter Specification
Full Product Name GE DS200EXPSG1ABB Bulk Power Supply Board
Series Mark VI / Speedtronic
Product Type Bulk Power Supply Board
Weight 2.10 kg
Length 32.0 cm
Width 24.0 cm
AC Input 120/240 VAC (selectable)
Output 1 5 VDC / 30 A
Output 2 24 VDC / 10 A
Output 3 ±15 VDC / 3 A
Total Power 450 W
Filter Capacitors 2 x 10,000 µF
Efficiency 78% typical
Status LED 1 (green)
Connector Type Edge connector + terminal block
Energy Storage 20,000 µF total
Power Conversion Details
The GE DS200EXPSG1ABB Bulk Power Supply Board accepts either 120 VAC or 240 VAC input. You can select the input voltage using an internal jumper on the board. The switching converter delivers regulated outputs within ±1 percent of setpoint. Moreover, the large capacitor bank provides hold-up time for brief power interruptions. This design prevents controller resets during momentary voltage sags.