EPRO PR6423/010-010 Non-Contact Eddy Current Displacement Transducer
Brand:EPRO
Part Number:PR6423/010-010
Product:Eddy Current Displacement Transducer
Origin:United States
Payment: T/T, Western Union
Dimensions:120 x 80 x 60 mm
Weight:1.5 kg
Warranty: 12 months
  • Product Details
  • Datasheet
Key Features and Specifications
  1. Exceptional Accuracy and Repeatability
    The PR6423/010-010 offers an impressive sensitivity of 8 V/mm (203.2 mV/mil). As a result, it ensures precise measurements, contributing to reliable machinery performance. Furthermore, the sensor achieves a repeatability of ±0.025 mm (±1 mil), making it a top choice for applications that require consistent performance.
  2. Wide Operating Temperature Range
  3. Durable and Rugged Construction
  4. Versatile Output Options
  5. Non-Contact Measurement Technology
Technical Specifications
Specification Details
Manufacturer Emerson Electric Co.
Part Number PR6423/010-010
Product Type Eddy Current Displacement Transducer
Measuring Range Static: +1.0 mm (±0.04 in)
Dynamic: 0 to 500 μm (0 to 20 mils)
Sensitivity 8 V/mm (203.2 mV/mil)
Target Material Electrically conducting steel
Operating Temperature Range -35°C to +180°C (-31°F to +356°F)